شاخص کیفیت و استانداردهای عسل

۱ – آیا در ایران عسل ۱۰۰% طبیعی واقعا تولید میشود؟

بله، کشور ایران با دارا بودن اقلیم ها و پوشش های گیاهی متنوع  و از طرفی زنبورداران متعهد دارای بهترین عسل های منطقه وحتی برخی عسل های خاص مانند عسل سیاه دانه و بهار نارنج است که در جهان بی نظیر هستند، طبق آمار وزارت کشاورزی ایران با تولید سالیانه ۸۰ هزار تن عسل جزء چهار کشور اصلی دنیا در تولید عسل است که حدود ۵۰% عسل تولیدی عسل با کیفیت طبیعی و صادراتی است، عمده ترین مشکل عسل در ایران سودجوئی افراد مختلف و تقلب فراوان درعسل است که باعث بد بینی مصرف کننده گان شده است.

۲ – شاخص کیفیت عسل طبیعی چگونه است؟

عسلی که زنیور برای تولید آن از شده گلها تغذیه کرده باشد عسل طبیعی است که خاصیت داروئی دارد ولی در مقابل برخی زنبورداران برای افزایش برداشت و کاهش هزینه های کوچ کندوها زنبورها را با شکر تغذیه میکنند که عسل حاصل اصطلاحا عسل تغذیه ای نامیده میشود و بهتر از مربا و شکر است ولی خواص و طعم و عطر عسل طبیعی را ندارد. عسل های طبیعی معمولا دارای درصد قند ساکارز کم تر از ۳ % هستند (بجز عسل کنار و عسل بهار نارنج که به طور طبیعی دارای درصد ساکارز بالاتری هستند)، در مغازه ها عسل های تغذیه ای تا ساکارز ۱۵ درصد هم به فروش میرسند. تمامی عسل های مریلا دارای ساکارز زیر ۳ % و به صورت تضمینی فروخته میشوند و هیچ عسل تغذیه ای با ساکارز بالای ۳% تحت این برند بسته بندی نمیشود.

۳ – استاندارد عسل در ایران و جهان چگونه است؟

مهمترین فاکتور ارزیابی عسل در آزمایشگاه درصد قند ساکارز عسل است که استاندارد کشورها برای درصد قند ساکارز مختلف است، طبق استاندارد ملی ایران (شماره ۹۲) درصد ساکارز در عسل طبیعی در ایران نباید بیشتر از ۵ ٪ باشد، در آمریکا درصد استاندارد ساکارز برای عسل های مختلف بین ۵ تا ۱۰ درصد است و در استاندارد اتحادیه اروپا و سازمان خوار و بار جهانی این میزان ۵% در نظر گرفته شده است، بنابراین عسل های مریلا هانی کیفیت بهتری از استاندارد ایران و اروپا دارند، باید به این نکته اشاره کرد که در اروپا مردم به اندازه آسیائی ها و به خصوص ایرانی ها با خواص، طعم و مدل های عسل آشنا نیستند و بیشتر بهداشتی بودن شرایط تولید آن برایشان اهمیت دارد!

شکرک زدن عسل، موم عسل

۴ – آیا عسل طبیعی شکرک میزند؟ عسل تقلبی چطور؟

بله در واقع هم عسل طبیعی و هم عسل تقلبی (شربت شکر) در جای سرد و یخچال شکرک میزنند، در واقع شکرک زدن عسل طبیعی به خاطر آنزیم آمیلاز داخل عسل است که در دمای سرد تمایل به تجمع ذرات ریز در اطراف خود دارد و عسل تقلبی هم که شکر است و خود به خود با از دست دادن آب شکرک میزند، تفاوت شکرک عسل طبیعی با تقلبی در دوو نکته است، اول اینکه ذرات شکرک عسل طبیعی بسیار ریز و نرم است و با گذاشتن در دهان آب میشود و شما آنرا در زیر دندان احساس نمیکنید ولی ذرات شکرک عسل تقلبی زبر و درشت است و زیر دندان احسا میشود. نکته دوم اینکه با گذاشتن عسل طبیعی شکرک زده در آب گرم یا محیط گرم عسل به حالت اول بر میگردد ولی شکرک عسل تقلبی قابل بازگشت نیست.

۵ – چرا برخی عسل ها هرگز شکرک نمیزنند؟

اکثر عسل های موجود در مغازه ها قبل از بسته بندی حرارت داده میشوند که اینکار به اصطلاح عسل را میکشد و آنزیم های داخل عسل را از بین میبرد که عسل با ماندن طولانی مدت در قفسه ها یفروشگاه ها دیگر شکرک نمیزند ولی باید توجه داشت که حرارت بالای ۵۰ درجه باعث از بین رفتن خواص و آنزیم های مفید عسل میشود و تولید مواد مضر در عسل میشود. کلیه عسل های مریلا هانی به صورت خام و  در دمای حدود ۴۵ درجه سانتیگراد بسته بندی میشوند که اینکار موجب حفظ حد  اکثری خواص عسل میشود.

۶ – آیا موم عسل خاصیت دارد؟ عسل با موم بهتر است یا بدون موم؟

خیر موم عسل هیچ ارزش تغذیه ای ندارد و برای معده انسان قابل هضم نیست! بله موم عسل بدون جذب از معده انسان دفع میشود و خرید عسل با موم سفارش نمیشود زیرا از یکطرف پول خود را صرف خرید موم کرده اید که برای بدن ارزشی ندارد و از طرفی خرید عسل با موم و دور ریختن موم آن باعث کمبود موم طبیعی برای زنبورداران میشود که باعث شده است در سالهای اخیر قیمت موم به شدت افزایش پیدا کند. البته این نکته باید ند نظر قرار بگیرد که موم عسل نباید با  بره موم اشتباه گرفته شود، بره موم نوعی موم خاص با خواص آنتی بیوتیکی طبیعی و خواص فوق العاده درمانی است که در کندو توسط زنبورها تولید میشود. برای مطالعه بیشتر در مورد خواص بره موم به قسمت خواص بره موم مراجعه شود.

کیفیت عسل و شاخص های قیمت گذاری عسل

۷ – بهترین عسل ایران مال کدام استان است؟

یکی از بارورهابی غلط در بین مردم این است که عسل فلان منطقه بهتر از عسل باقی شهرها است یا اینکه همه عسلهای یک منطقه را عسل های خوبی میدانند در حالیکه عسل خوب هنگامی تولید میشود که زنبورداران در فصل گل دادن مزارع یا دشت های هر منطقه ای کندوهای خود را به آنجا ببرند و اجازه دهند زنبورها از شهد گلهای آنجا تغذیه کنند و عسل تولید کنند، در واقع برای تولید عسل طبیعی زنبورداران دائم در حال کوچ زنبورهای خود به مناطق مختلف هستند، به طور مثال در فصل بهار عسل بهار نارنج در شمال ایران و در جیرفت در جنوب کشور تولید میشود و عسل گون در تابستان از دشت های مرکزی ایران همینطور عسل کنار از جنگلهای کنار در جنوب ایران تولید میشود بنابراین هر منظقه ای با توجه به پوشش گیاهی خاص خود میتواند عسل خاص خود را داشته باشد و کیفیت عسل به میزان تغذیه عسل از شده گل بستگی دارد نه به یک منطقه خاص.

۸ – معیارهای قیمت گذاری عسل چگونه است؟

معیار قیمت گذاری عسل بر اساس دو اصل میزان کیفیت و میزان تولید در آن سال است، اولین معیار کیفیت عسل تولید است که همانطور که در بالا نوضیح دادیم مهمترین شاخص کیفیت سنجی عسل میزان قند ساکارز در عسل است درصد ساکارز یکی از ملاک های اصلی قیمت عسل طبیعی است هر چه میزان ساکارز عسل کمتر باشد یعنی در تولید این عسل در تغذیه زنبورها زا شکر کمتری استفاده شده است و خواص داروئی عسل بهتر است، عسل های طبیعی به جز عسل کنار و بهار نارنج ساکارز زیر ۳ درصد دارند و به طور مثال قیمت عسلی که ساکارز ۵/۳ درصد دارد با عسلی که ساکارز ۳ درصد دارد بسیار متنفاوت است، دومین نکته میزان تولید آن عسل در آن سال است به طور مثال عسل های سیاه دانه و رازیانه و عناب از عسل های خاص و کم یاب هستند که دارای قیمت بالاتری از باقی عسل ها هستند.

نحوه خرید و ضمانت محصولات هانی لند

۱۰ – آیا کیفیت محصول خریداری شده از هانی لند تضمین میشود؟
بله، اکثر محصولات تولید زنبورستان خود ما بوده و برخی عسلهای دیگر کندودارها قبل از خرید ، نمونه برداری میشود و توسط آزمایشگاه های معتبر عسل تست میشوند هیچگونه عسلی با ساکارز بالا تحت برند هانی لند بسته بندی و عرضه نمیشود، تمامی مصرف کنندگان در صورت تمایل میتوانند یکی از محصولات ما را تست کنند و در صورت عدم دارا بودن کیفیت ذکر شده برای محصولی یا عدم رضایت مشتری، مشتری میتواند محصول را به ما عودت دهد و وجه پرداختی را به صورت کامل دریافت کند، رضایت کامل مصرف کننده آرزوی ماست.

۱۱ – آیا خرید گران ترین عسل = با خرید بهترین عسل است؟

متاسفانه یکی از باورهای غلط رایج این است که برای هر جنسی هرچه پول بیشتری پرداخت کنیم جنس بهتری دریافت میکنی و این باور غلط در مورد عسل هم به شدت رواج دارد و همین موضوع باعث سوء استفاده برخی فروشندگان شده است. مصرف کننده برای اینکه مطمئن باشد عسل بهتری میخرد بالاترین قیمت را پرداخت میکند شاید بارها مشاهده کرده باشید که در برخی سایت ها یا فروشگا ه ها عسل های مشابه را با قیمت های بسیار بالاتر عرضه میکنند باید متذکر شویم همیشه خرید گرانترین عسل مساوی با خرید بهترین عسل نیست. بسیاری از سایت ها و فروشگاه ها درصد ساکارزعسل خود را ذکر نمیکنند و فقط از آن تبلیغ میکنند، سیاست مریلاهانی فروش بهترین محصولات با قیمت عادلانه است، قبل از خرید محصول با مشاهده میزان ساکارز هر کدام از محصولات مریلا هانی که در سایت ذکر شده است محصول مورد نظر خود را با قیمت مناسب و کیفیت عالی خریداری کنید و با اطمینان مصرف کنید.

۹–  روش خرید از هانی لند به چه صورت است؟
برای خرید عسل ارگانیک و طبیعی از مریلا هانی میتوانید به یکی از روشهای زیر اقدام کنید:

  1. انتخاب عسل مورد نظر در سایت و افزودن به سبد خرید ←  تسویه حساب← پرکردن فرم خرید و تعداد محصول و ثبت سفارش← پرداخت از طریق سایت با یکی از کارتهای عضو شتاب از درگاه زرین پال ← دریافت محصول درب منزل
  2. انتخاب عسل مورد نظر در سایت ← تماس با شماره تماس های ما یا پیام در شبکه های مجازی (09158419652) ← ثبت سفارش و تعداد آن ← پرداخت مبلغ به صورت کارت به کارت دریافت محصول درب منزل
  3. حضور در فروشگاه ما و خرید حضوری

۱۱-زمان دریافت سفارش به چه صورت است؟
برای شهرستان ها بین ۲ تا ۳ روز کاری است.

۱۲- آیا به خرید های بیشتر تخفیف تعلق میگیرد؟
بله، در صورت تمایل به خرید های بالای ۳ کیلوگرم قبل از خرید با ما تماس بگیرید تا برای خرید شما تخفیف ویژه اعمال شود.

۱۳- هزینه ارسال محصول به چه صورت است؟
ارسال کلیه محصولات در زاهدان رایگان است و برای شهرستانها اگر بیش از 200 هزار تومان باشد هزینه ارسال رایگان می باشد.

در صورت داشتن هر گونه سوال دیگری درباره محصولات و … با ما تماس بگیرید یا در واتس آپ و تلگرام پیغام بگذارید : 09158419652 (کیخا)