فروش عسل طبیعی و محصولات ارگانیک زنبورعسل هانی لند

پرنده زنبورخوار

پرنده زنبور خوار

پرنده زنبور خوار اگر چه بال و پرهای زیبایی دارد اما از نظر زنبورداران یک آفت محسوب می شود . این پرنده به نامهای گوناگون شناخته می شود مثلا “زنبور خوار” ؛ “سبز قبا” و …   این پرنده ها بطور گروهی زندگی می کنند وهرکجا که زنبورعسل و یا حشرات هستند حضور دارند . گاهی تعداد آنها دراطراف زنبورستانها زیاد شده  بطوریکه تمام زنبورهای خارج کندو و حتی ملکه هایی که برای جفت گیری به بیرون کندو رفته درمسیرخود طعمه پرنده ها می شوند،  و در نهایت فعالیت زنبورها درخارج کندو متوقف میگردد  و دیگر زنبور از کندو بیرون نمی آید و زنبورداران آن را به حساب گرمی هوا و شرایط نامساعد جوی می گذارند. البته حدس زده می شود که یکی از عوامل این عکس العمل ترس از پرنده ها باشد. به بنظر میرسد زنبورها از سر وصدای این پرنده ها دچار ترس و وحشت شده و از کندو خارج نمی شوند.

روشهای متفاوتی جهت مبارزه با این پرندگان زنبور خوار وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

ایجاد سر و صدا در زنبورستان جهت دور کردن پرندگان

استفاده از تفنگ ساچمه اي

استفاده از قرقی و شاهين تربيت شده

سموم شيميايي مثل  آزانتول و کُمافوز و داروی  پریزین را روی زنبوران میریزند .این دارو ها روی زنبور اثر ندارند  ولی به هنگام خورده شدن پرنده مسموم می شود و میمیرد. البته این روش مخاطراتي به همراه داشته و نیز به دلایل زیست محیطی توصيه نمي گردد.

یک روش ابتکاری این است که از نوارهای کاست قدیمی (Tape) استفاده کرد. بدین صورت که ابتدا در اطاف زنبورستان و محل تجمع زنبور ها پایه هایی نصب نمود. سپس نوار ها را از داخل کاست بیرون آورده و به پایه هایی که از قبل نصب کرده ایم ببندیم. سر و صدای ناشی از وزش ملایم باد باعث بروز صداهایی میشود که پرندگان زنبور خوار از آن وحشت میکنند و از محل زنبورستان دور میشوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *