فروش عسل طبیعی و محصولات ارگانیک زنبورعسل هانی لند

عسل مانوکا

عسل مانوکا آنقدر هم بعنوان داروی سنتی استفاده نشده است. عسل مانوکا محصول کشور نیوزیلند از گیاهی با همین نام است. زنبورهای عسل اروپایی آن را در اوایل قرن نوزدهم به آنجا آوردند. وقتی زنبورها از گرده این گیاه استفاده می کنند، عسل آن ها از عسل زنبورهای عسل استاندارد قوی تر است. این به این دلیل است که غلظت بالایی از میتِل‌گلیوکسال (methylglyoxal-MGO) دارد.

خواص عسل مانوکا

وقتی صحبت از ابر خوراکی ها میشود، عسل خام مستقیما به سلامتی مربوط میشود. اما عسل مانوکا، خام نیست. با این حال منحصر بفرد بوده، ضد باکتری و مقاوم در برابر فساد است. به این معنی که باکتری ها قادر به عادت و مقاومت در برابر خواص ضد باکتری آن نخواهند بود.

گفته شده عسل مانوکا قادر به درمان هر چیزی از سوزش گلو تا پاک سازی آسیب های روی پوست شما هست.

از دیگر فواید عسل مانوکا به این موارد اشاره می شود:

  • کمک به بهبود زخم ها و خراش ها
  • تسکین دل درد ها
  • بهبود گوارش
  • تقویت سیستم ایمنی
  • تولید انرژی

تحقیقات نشان میدهد که بر خلاف اکثر داروهای جایگزین، شواهد علمی برای اثبات مزایای درمانی عسل مانوکا وجود دارد. این مزایا شامل:

درمان زخم ها

عسل مانوکا همانند سایر عسل ها می تواند زخم ها را بهبود بخشد. تمام اشکال عسل، اسیدی هستند و pH بین ۳٫۲ و ۴٫۵ دارند و ثابت شده خواص اسیدی عسل توانبخش بهبودی است. غلظت بالای قند در عسل نیز به محافظت از زخم ها کمک می کند.

عسل رطوبت کمی دارد و از زخم تازه رطوبتش را میگیرد. این به جمع و جور کردن و سرعت بخشیدن به فرآیند بسته شدن زخم کمک میکند. همچنین آب سلول های باکتری های مهاجم را نیز میکشد. باکتری ها برای رشد و زنده ماندن به آب احتیاج دارند، بنابراین اینگونه از بین میروند.

خواص ضد ویروس

انواع گوناگون عسل در طول قرن ها به عنوان آنتی بیوتیک های طبیعی مورد استفاده قرار گرفته اند. در سال های اخیر، محققان کشف کرده اند که قدرت عسل در از بین بردن میکروب ها از پراکسید هیدروژن تولید شده بوسیله آنزیم های بدن زنبور عسل است.

عسل مانوکا با حمله به میکروب ها با ماده ای به نام اِم-جی-اُ روش مقابله با باکتری ها را یک قدم پیشتر میبرد. این ماده در شهد برخی از گیاهان مانوکا یافت می شود، که به هردوی زخم های جزئی و شدید کمک می کند.

از این رو، اداره غذا و داروی (FDA) ایالات متحده آمریکا به باندهای بهداشتی آغشته به عسل مانوکا چه برای فروش  بدون نسخه و چه با تجویز رسمی ، مجوز داده است.

هرچه MGO بیشتری در عسل موجود باشد، بیشتر به آن خواص ضد ویروسی و ضد باکتری میدهد.

خواص ضد باکتری

ده ها گونه از باکتری ها به عسل مانوکا حساس هستند، از جمله استافیلوکوک اورئوس و استرپتوکوک. همچنین به نظر می رسد مانوکا دربرابر کلستریدیوم دیفیسیل نیز مؤثر است، ارگانیسمی که درمان آن دشوار است.

محققان به ویژه علاقه مند به این موضوع اند که عسل مانوکا عفونت هایی را هدف قرار می دهد که یک بیوفیلم یا یک لایه نازک و لغزنده از باکتری ها را تشکیل میدهند. این به این دلیل است که هنگامی که یک عفونت یک بیوفیلم را تشکیل داد، به نظر غیر قابل درمان است.

تا جایی که سوابق نشان می دهد، هیچ گزارشی از مقاومت باکتری ها در برابر عسل وجود نداشته که ممکن است در برابر ارگانیسم های مقاوم و عفونت های زخم های طولانی مدت که با درمان با آنتی بیوتیک منظم درمان نمی شود موفق باشد. به همین خاطر عسل یکی از گزینه های نهایی در برابر عفونت است که به آن مراجعه می شود.

نحوه استفاده و مصرف عسل مانوکا

تولیدکنندگان عسل مانوکا محصول خود را با یک فاکتور منحصر به فرد مانوکا (UMF) برچسب گذاری می کنند. این فاکتور تعداد سطوح MGO  و یک پیش ماده، دی هیدروکسی استون را مشخص می کند.

رده بندی UMF به ترتیب زیر است:

صفر تا ۴: میزان غیر قابل تشخیصی وجود دارد.

۵ تا ۹: میزان بسیار کمی موجود است.

۱۰ تا ۱۵: میزان نسبتا مفیدی موجود است.

۱۶ به بالا: میزان بسیار بالایی موجود می باشد.

هرچه شاخص UMF بالاتر باشد، ارزش این ترکیبات نیز بالاتر میرود. برای حداکثر بهره برداری از عسل مانوکا با شاخص UMF  بالاتری استفاده کنید.

مراقبت از پوست

عسل مانوکا ممکن است بتواند عفونت و سوزش ناشی از آکنه را کاهش دهد. برای این امر، عسل مانوکا را مستقیما روی پوست بمالید و مطمئن شوید که قسمت تحریک شده را با لایه نازکی از عسل کاملا پوشانده اید.

این ماسک عسل که برای روشن شدن پوست هم کاربرد دارد را به مدت پانزده دقیقه بگذارید بماند. حتی اگر تا یک ساعت یا حتی بیشتر بگذارید به نتایج بهتری می رسید.

همچنین ممکن است بتوانید از عسل مانوکا برای تسکین اگزما استفاده کنید. برای این مورد می توانید مخلوطی از عسل، روغن زیتون و موم زنبور عسل را سه بار در روز استفاده کنید.

هضم و ایمونولوژی

برای بهره گیری از خواص گوارشی عسل مانوکا، شما باید ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری از آن را هر روز بخورید. می توانید آن را مستقیم بخورید و یا آن را به مواد غذایی خود اضافه کنید.

اگر میخواهید عسل را به برنامه ی غذایی خود اضافه کنید، خوردن آن روی تکه نان تست کامل یا اضافه کردن آن به ماست را امتحان کنید. چای خورها نیز می توانند یک قاشق به فنجان چای صبحانه خود اضافه کنند.

اگر گلو درد دارید یا اگر فقط می خواهید فعالیت بیشتری داشته باشید، هر روز نیم الی یک قاشق غذاخوری عسل مانوکا مصرف کنید. اگر بیمار نباشید، این ممکن است به تقویت سیستم ایمنی بدن شما و جلوگیری از ابتلا به بیماری کمک کند. اگر گلو درد دارید، عسل مانوکا می تواند علائم گلو دردتان را تسکین دهد.

مراقبت از زخم

شما ممکن است قادر به درمان خراش ها و زخم های جزئی با عسل مانوکا باشید. زخم های شدید یا عمیق باید توسط دکتر بررسی شوند، زیرا ممکن است بخیه یا دیگر مراقبت های آنتی بیوتیکی ضروری باشد.

شما باید بتوانید مقدار عسل را با ارزیابی میزان مایعاتی که از زخم نشت می کند تعیین کنید. هر چه این میزان بیشتر باشد عسل بیشتری باید برای پوشاندن ناحیه زخم استفاده شود.

برای انجام این کار عسل را به یک باند استریلیزه بمالید، سپس باند را به زخم اِعمال کنید. (نباید عسل را به طور مستقیم روی زخم بزنید.)

در ضمن ممکن است لازم باشد باند را عوض کرده و از عسل بیشتری استفاده کنید، به این دلیل است که نشت بیش از حد می تواند عسل را رقیق کند و اثرات آن را کاهش دهد.

استفاده از پانسمان های چسبی یا ضد آب ممکن است به حفظ عسل در خارج از منطقه باند پیچی شده کمک کند.

بهبود زخم پلک

مطالعه دیگری نشان داد که اثر عسل مانوکا در بهبود زخم پلک پس از عمل بسیار موثر است. آنها متوجه شدند که تمام زخمهای پلک به خوبی از بین می رود، صرف نظر از این که برش ها با عسل مانوکا درمان می شوند.

تسکین درد گلو

اگر از گلودرد رنج می برید، عسل مانوکا میتواند کمک خوبی برای کمتر شدن درد گلو باشد. خواص ضد ویروسی و ضد باکتری آن می تواند التهاب را کاهش دهد و به باکتری هایی که باعث درد می شوند حمله کند.

عسل مانوکا نه تنها به باکتری های مضر حمله می کند، بلکه باعث تسکین و آرامش بخش گشتن پوشش داخلی گلو می شود.

خطرات و مضرات عسل مانوکا

برای اکثر مردم، مصرف عسل مانوکا مشکلی ندارد. معمولا هیچ محدودیتی در میزان عسل مانوکایی که میتوانید مصرف کنید وجود ندارد. اما اگر دیابت دارید، قبل از اضافه کردن عسل مانوکا به رژیم خود، با پزشک خود صحبت کنید. عسل گیاهی مانوکا، مانند سایر عسل ها دارای قند بالایی است. پس ممکن است موجب افزایش سطح قند خون شما شود.

همچنین برخی محققان، این موضوع را که عسل مانوکا بهبودی زخم های عمیق در افراد مبتلا به دیابت را کاهش می دهد را زیر سوال میبرند. این به این دلیل است که وقتی MGO به تنهایی استفاده می شود، برای سلول های زنده سمی است. در حالی که گزارش های متعددی درباره درمان زخم های عمیق با عسل مانوکا وجود دارد. اما بازهم تحقیقات بیشتری لازم است.

اگر به انواع دیگر عسل حساسیت دارید با دکتر خود مشورت کنید. احتمالا بدون واکنش های حساسیتی نمیتوانید از عسل مانوکا استفاده کنید.

قیمت عسل مانوکا در ایران (قیمت ۹۸)

MGO 50+۱۶۴۶۰۰۰ تومان
MGO 100+۳۰۸۱۰۰۰ تومان
MGO 514۲۵۳۴۰۰۰ تومان
MGO 850+۴۱۲۰۰۰۰ تومان

ما با احتساب میانگین قیمت نرخ ارز در سال ۹۸ و همچنین هزینه کارمزد و گمرک برای شما قیمت عسل مانوکا اصل را محاسبه کردیم. دقت کنید که احتمال دارد قیمت هایی که در جای دیگری می شنوید متفاوت باشدکه ۳ دلیل دارد.

  1. امکان دارد نرخ ارز تغییر داشته باشد و طبیعتا قیمت های فوق نیز تغییر میکند.
  2. قیمت های ذکر شده برای هر ۱ کیلو گرم می باشد و امکان دارد شما وزن بسته های ۲۵۰ گرمی را جویا شده باشید.
  3. مهم ترین موضوع در رابطه با قیمت عسل مانوکا، اصل بودن و کیفیت آن می باشد که در نتیجه عسل های بی کیفیت تر قیمت ارزان تری دارند.

عسل مانوکا با توجه به وارداتی بودن و منحصر بفرد بودن، نسبت به دیگر عسل قیمت تقریبا بالایی دارد.

نکات مهم در خرید عسل مانوکا

این نوع عسل اغلب به عنوان «عسل فعال مانوکا» نامگذاری می شود که می تواند گمراه کننده باشد. این اصطلاح به اثرات ضد باکتریایی تولید شده توسط پراکسید هیدروژن اشاره دارد. این اثرات ضد باکتری در تمام انواع عسل یافت می شود.

برای تضمین خواص شفا بخش و  منحصر به فرد عسل مانوکا، به دنبال  نشانه ای از فعالیت ضد میکروبی غیر پراکسید (NPA) یا یک امتیاز UMF روی ظرف عسل باشید. رتبه UMF مقدار NPA موجود در عسل را نیز نشان میدهد. هرچه MGO بیشتر، بهتر.

One thought on “عسل مانوکا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *