فروش عسل طبیعی و محصولات ارگانیک زنبورعسل هانی لند

درمان یبوست با عسل

درمان یبوست با عسل

یبوست چیست؟

یبوست می تواند متفاوت باشد. یبوست گاه به گاه، یبوست مزمن، یبوست مرتبط با سفر یا وابسته به سن. علاوه بر مسافرت، یبوست مربوط به سن و بارداری هم به وجود می آید. دیگران می توانند به وسیله هر یک از عوامل زیر دچار یبوست شوند:

  • انواع خاصی از داروها می تواند سیستم شما را متوقف کند و باعث یبوست شود.
  • هرگونه تغییر رژیم غذایی شما ممکن است باعث بروز یبوست شود.
  • کمبود مایعات – در روزهایی که آب کمتری مصرف می کنید، ممکن است باعث یبوست شود.

درمان یبوست

بخش مهمی از عملکرد روده‌ ما بر عهده‌ باکتری‌های مفید روده، پروبیوتیک‌ها است. این ساکنان روده، به هضم و سیستم ایمنی بدن‌ مان کمک می‌کنند. در صورتی که پروبیوتیک‌ها بتوانند غذای مورد علاقه‌ شان را پیدا کنند به فعالیت و تولید مثل خود ادامه می‌دهند. غذای مورد علاقه‌ پروبیوتیک‌ها، پروبیوتیک نام دارد و به ما آموزش داده‌اند که پروبیوتیک در دانه‌های غلات و سبزی‌ها و عموماً در غذاهای دارای فیبر وجود دارد.

عسل حاوی الیگوساکاریدها است. الیگوساکاریدها قندهای پیچیده‌ای هستند و بر این باوریم که به دلیل وجود آن‌ها، عسل ضد دیابت است و همچنین تأثیر خوبی روی سطح لیپید (چربی) دارند. این الیگوساکاریدها مانند قندهای ساده در قسمت‌های بالایی سیستم گوارشی هضم نمی‌شوند بلکه به روده‌ بزرگ می‌روند و نقش پروبیوتیک ها را برای میکروارگانیسم‌های روده (پروبیوتیک‌ها و باکتری‌های مفید) ایفا می‌کنند.

دانشمندان تأثیرات مثبت استفاده از عسل در رابطه با چاقی، مقاومت انسولین، دیابت و کاهش لیپیدها (تریگلیسیرید و کلسترول) را اینطور توضیح می‌دهند. قندهای ساده‌ای همچون ساکارز، گلوکز و HFCS حاوی قندهای پیچیده نیستند و هیچ اثر پروبیوتیکی ندارند.

درمان یبوست با عسل طبیعی

برای رفع یبوست، یک قاشق عسل را در یک لیوان شیر سرد حل کنید و قبل از خواب میل نمایید. چنان که یبوست پایان پذیرفت، در دنباله درمان فقط کافی است یک قاشق عسل را بدون شیر قبل از خواب میل نموده تا معده آرام شود، سوءهاضمه مرتفع گردد؛ زیرا “عسل طبیعی” موجب از بین رفتن گازها و نفخ معده و دفع فضولات معده و روده است.

همه‌ی عسل‌ها برای یبوست خوب‌اند؟

خیر. مطالعات و آزمایش‌های زیادی انجام شده است و تا به حال همه‌ دانشمندان بر این نظرند که همه‌ عسل‌ها تأثیرات پریبوتیک یکسانی ندارند. در ادامه به بررسی انواع عسل با بیشترین تأثیرات پروبیوتیکی می‌پردازیم:

-عسل شهد درختان (حداقل در تئوری عسل شهد درختان الیگوساکاریدهای بیشتری دارد و باید اثر پروبیوتیک بیشتری نسبت به عسل شهد گل‌ها داشته باشد)

عسل‌های یونجه، گشنیز، مریم‌گلی، شبدر مورد تحقیق قرار گرفته‌اند و ثابت شده است تأثیرات پروبیوتیکی دارند.

-عسل شاه بلوط طبق تحقیقات، اثر پروبیوتیکی بیشتری نسبت به عسل آکاسیا دارد.

برای درمان یبوست با عسل به تحقیقات بیشتری روی عسل‌های تک‌گل نیاز است تا اثرات پروبیوتیکی‌ آنها مشخص شود. پس اگر نمی‌توانید یکی از عسل‌های بالا را پیدا کنید، بهتر است از انواع عسل چندگل استفاده کنید. همچنین می‌توانید به جای عسل از گرده‌های منجمد شده و تازه یا حتی بهتر از آن گرده‌ گل استفاده کنید.

میران مصرف: برای استفاده‌ درمانی در کودکان و بزرگسالان: ۰٫۸ الی ۱٫۲ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن به صورت روزانه. این اثرات بین دو الی سه هفته خودشان را بروز می‌دهند. زنبور درمان‌گران توصیه می‌کنند این رژیم غذایی را برای مدت ۱٫۵ الی ۲ ماه رعایت کنید (توصیه‌ معمول من به افراد این است که به اندازه‌ عدد وزن‌ شان، به گرم عسل مصرف کنند برای مثال اگر ۶۰ کیلوگرم وزن دارید ۶۰ گرم عسل مصرف کنید).

یک قاشق عسل = ۲۱ گرم

عسل پروبیوتیک دارد؟

بله، اما فقط اگر تازه و بیش از ۲ الی ۳ ماه از تولیدش نگذشته باشد. حاوی بیفیدوباکتر و لاکتوباسیلوس است. این دو باکتری، باکتری‌های خوبی هستند که به تعادل در هضم غذا و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند. این روزها هر وقت که آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنیم یا سرما می‌خوریم توصیه می‌شود که این باکتری‌ها را به رژیم غذایی‌مان اضافه کنیم. پس چرا به جای استفاده از قرص یک قاشق عسل شهد درختی نخوریم؟ به یاد داشته باشید که عسل فقط در ۲ تا ۳ ماه اول حاوی پروبیوتیک‌ها است و بعد از آن فقط حاوی پروبیوتیک هایی است که پروبیوتیک‌های روده‌مان را تغذیه می‌کنند. پس در تابستان به دنبال تهیه‌ عسل از فروشندگان محلی باشید.

از کجا پیدایش کنم؟

فروشگاه عسل طبیعی هانی لند که توسط جمعی از زنبورداران با تجربه ایرانی مدیریت می شود یکی از مراکزی است که می توانید در آن عسل تازه و خالص پیدا کنید و سفارش دهید. ( https://honey-land.ir/ )

همچنبن برای درمان یبوست با عسل می توانید از عسل مرکبات که عسلی خالص، گرماندیده و سرشار از آنزیم‌ها و پروبیوتیک ها است استفاده کنید.

عسل درخت صنوبر عسلی است که اول از همه امتحان کرده‌ام و شگفت‌انگیز بوده است. از آنجایی که از شهد درخت صنوبر است مزایای شگفت‌انگیزی برای مشکلات دستگاه تنفسی نیز دارد.

دیگر ترکیباتی که برای درمان یبوست استفاده می‌شوند:

غلات به خصوص جو (به دلیل پروبیوتیک‌ها و پروبیوتیک هایشان). سعی کنید حداقل ۱۷۰ گرم غلات در روز بخورید.

-استفاده‌ي زیاد از میوه‌ها و سبزیجات. علاوه بر فیبر حاوی درصد بالایی آب هستند. فقط موزهای بسیار رسیده را استفاده کنید.

-آب بیشتر. بیش از دو لیتر آب در روز بنوشید.

-روغن کتان. کار می‌کند! کپسول‌هایش را امتحان کنید، خوردن روغن با قاشق واقعاً سخت است. دو کپسول در روز نتایج خوبی خواهد داشت. این روغن برای خانم‌های باردار نیز توصیه می‌شود. دانه‌های کتان حاوی نسبت خوبی از امگا ۳ و ۶ برای بدن هستند و به تنظیم سیستم گوارشی و متابولیسم بدن کمک می‌کنند.

همچنین روغن زیتون نیز بسیار مفید است. مقدار روغن زیتون مورد استفاده در رژیم غذایی‌تان را بیشتر کنید و مطمئن شوید روغنی که مصرف می‌کنید گرما ندیده باشد.

-ورزش کنید. اگر به اندازه‌ي کافی تحرک ندارید، سیستم گوارشی‌تان نیز از شما پیروی خواهد کرد.

می‌خواهم یبوست را به دو مورد ربط دهم:

-اولین مورد عدم توانایی ما در هضم و قبول بعضی چیزها (نظرات، کارهای دیگران و غیره) در زندگی‌مان است و سیستم گوارش‌ مان دقیقاً همان کاری را می‌کند که ما در سطح احساسی انجام می‌دهیم.

-دومین مورد عدم توانایی ما برای رها کردن چیزها است، برای خروج از چیزهایی که به آن‌ها نیازی نداریم، چیزهایی که دوست نداریم، خاطرات و بارهای منفی. پاک کردن بدن روحانی‌مان اتفاق خوبی برای کودک و فرزند است. همه‌مان باید بیش از این به درون خود بنگریم و فقط در صورت انجام چنین کاری است که در نهایت به مشکل‌ مان پی می‌بریم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *