فروش عسل طبیعی و محصولات ارگانیک زنبورعسل هانی لند

درمان عفونت چشم با عسل

درمان عفونت چشم با عسل

واکنش‌های معمول به این موضوع این اظهار نظر است که «این ماده باعث رشد مو می‌شود و به نظر می‌رسد که  درمان عفونت چشم با عسل، تقریباً بسیار غیرمعمول است و هیچ کس یک ماده شیرین چسبناک مانند عسل را بر روی چشم قرار نخواهد داد».

اما با وجود اظهارات مثبت روزافزون افراد درباره استفاده از عسل به عنوان یک قطره چشمی موثر برای عفونت چشمی و حتی آب مروارید و مشکلات قرنیه، به جای رد این موضوع، از موضع خود عقب‌نشینی کرده و به اهمیت این ماده غذایی در درمان مشکلات چشمی فکر خواهید کرد و درمان عفونت چشم با عسل را امکان پذیر می دانید. در واقع، با وجود داروهای شیمیایی ترکیبی که برای درمان مشکلات چشمی استفاده می‌کنیم، استفاده از عسل برای این منظور چندان هم سخت به نظر نمی‌رسد.

ارسطو گفته است که «عسل، مرهم مناسبی برای چشم درد است».

داروی چشمی با پشتوانه علمی

تحقیق حاضر بر روی چشم، با مدرک اثبات نموده است که عسل دارای خواص ضدالتهابی است که می‌توان در چندین نوع التهاب قرنیه و مشکلات عفونی چشم مشاهده نمود. محققان انجمن بین‌المللی تحقیقات بر روی زنبور نیز گزارش نموده‌اند که عسل، داروی طبیعی بهتری نسبت به اشک مصنوعی، برای رفع مشکل خشکی چشم است. اگرچه محلول استفاده شده حاوی تنها ۲۰ درصد عسل است، مشخص شده است که حتی عسل رقیق شده نیز می‌تواندمفید باشد و درمان عفونت چشم با عسل اتفاق بیوفتد. انجمن زنبور درمانی آمریکا نوعی بهبود چشمگیر در یک بیمار مبتلا به زخم قرنیه با استفاده از عسل موضعی، زمانی که داروهای ضدویروس و آنتی‌بیوتیک و کورتیکواستروئیدها تأثیری بر این شرایط نداشتند، را نشان داده است.

بر اساس اظهارات نشریه طب جایگزین و مکمل مبتنی بر شواهد، یک آزمایش بالینی دو سر کور با استفاده از ۶۰ بیمار در ایران، اثربخشی قطره عسل در درمان کراتوکونژنکتیویت ورنال، نوعی از کنژنکتیویت آلرژیم مزمن که منجر به سوزش شدید چشم، حساسیت غیرطبیعی به نور، تورم، اشک‌آوری و ترشح مخاطی بیش از حد چشم می‌شود، را مشخص نمودند. باور بر این است که فلاوونوئیدهای موجود در عسل، می‌توانند به عدسی چشم رسیده و آن را التیام دهند و دید چشم را بهبود ببخشند و به همراه آنتی‌‎اکسیدانی های موجود در عسل و اسمزی آن، عفونت چشم را درمان نمایند.

می‌توانید شب قبل از خواب کمی عسل را بر روی چشم خسته و قرمز خود بمالید و نتیجه آن را صبح بعد از بیدار شدن ببینید. وبسایت دیلی‌میل اخبار شگفت‌انگیزی را درباره چگونگی استفاده یک فرد از یک شیشه عسل تجاری موجود در فروشگاه‌ها جهت درمان عفونت مزمن و دردناک چشم منتشر نموده که به مدت چندین سال موجب آزار او شده بوده است. در اینجا هیچ توصیه خاصی درباره نوع عسل تجاری موجود در فروشگاه‌ها به شما ارائه نمی‌دهیم، اما به نظر می‌رسد که استفاده از هر نوع عسل، باعث رفع مشکلات چشمی می‌شود.

دستورالعمل استفاده از عسل برای عفونت چشم

مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. مقادیر مساوی عسل خام و آب مقطر را مخلوط کنید تا محلول یکدستی بدست آید.

۲. با استفاده از یک قطره چکان، ۲ تا ۳ قطره از این محلول را به درون چشم بچکانید.

۳. این کار را ۲ تا ۳ بار در روز انجام دهید، تا زمانی که عفونت چشم از بین برود.

«در موارد ابتلا به آب مروارید، یک قطره عسل مایع را شب قبل از خواب به گوشه چشم بچکانید».

هشدار

توصیه بالا صرفا جهت اطلاع از روند درمان می باشد. به دلیل حساسیت فوق العاده بالای چشم، مراجعه به چشم پزشک برای رفع هر گونه ناراحتی یا بیماری های چشمی بسیار منطقی تر از اقدامات فوق است. چنانچه دسترسی به چشم پزشک نباشد، به پزشک عمومی مراجعه کنید و چنانچه پزشک عمومی یا درمانگاه هم در دسترس نباشد، میتوانید به داروخانه مراجعه کنید و از دکتر داروساز یا فرد مسئول در داروخانه کمک بگیرید.

روش های درمان بیماری چشمی با عسل

  • عصاره تازه برگ افسنطین را با کمی عسل مخلوط کرده، ضماد را روی التهاب یا چشم ضعیف شده بمالید و این عمل را در روز دو نوبت انجام دهید.
  • کمی عسل را با آب جوشیده ولرم مخلوط کرده چهار تا پنج مرتبه در روز در چشم بچکانید.
  • زخم چشم، برگهای تازه گیاه پنیرک را له کرده با عسل مخلوط و ترکیب مرهم مانند را روی زخم ها بمالید.
  • چشم خسته، را با چای رازیانه و عسل چندین نوبت کمپرس کنید.
  • تقویت بینایی، چای اکلیل کوهی(رزماری) یا افسنطین و زوفا را مشروط بر این که تمیز باشد با کمی عسل اضافه کرده روی چشم ها کمپرس کنید و این عمل را در روز چندین نوبت انجام دهید.
  • چشم با ریزش اشک: آب عسل را در چشم با قطره چکان ریخته و حدود ده دقیقه منتظر اثر بخشیدن آن باشید. همیشه از آب جوش سرد شده استفاده کنید.

از چه نوع عسلی باید استفاده کرد؟

عسل خامی که بطور کلی حرارت ندیده و فرآوری نشده باشد، بهترین گزینه برای استفاده در این گونه موارد است. نیاز به استفاده از نوع خاصی عسل وجود ندارد، اما اگر به دنبال عسلی هستید که سطح نسبتاً بالای خواص ضدباکتریایی و درجه دارویی را دارا باشد، عسل مانوکا و عسل سدر بهترین گزینه می‌باشد. هر نوع عسلی را که استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که ۱۰۰ درصد خالص، مخلوط نشده و عاری از آلودگی است. آب مورد استفاده برای رقیق‌سازی عسل نیز باید ۱۰۰ درصد خالص و تمیز باشد. همیشه این محلول را بلافاصله قبل از استفاده آماده کنید، بطوری که همواره قطره چشمی تازه مورد استفاده قرار بگیرد.

benefits of honey

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *