فروش عسل طبیعی و محصولات ارگانیک زنبورعسل هانی لند

خواص عسل برای ورزشکاران

ویژگی ها و خواص عسل برای ورزشکاران

در عسل گلوکز و فروکتوز به نسبت تقریبا مساوی وجود دارد. گلوکز در روده به سرعت جذب می شود و جذب فروکتوز با مقداری تاخیر انجام می شود.

به همین دلیل پس از مصرف عسل، انرژی موجود در آن در دو به مرحله به بافت های بدن میرسد و همچنین این خاصیت موجب می شود که قند خون به مقدار زیاد و یک مرتبه بالا و پایین نرود.

این خاصیت مصرف عسل، به ویژه برای کوهنوردان یا ورزشکاران در مسابقات سودمند است.

تحقیقات اخیر نشان می‌دهند که شاید عسل کربوهیدرات جایگزین ساده، مؤثر و به‌صرفه‌ای به جای نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های ورزشی باشد.

سه مورد از این تحقیقات توسط ریچارد کریدر از دانشگاه بیلور انجام شده است.

در اولین آزمایش به ۷۱ فرد نفر از افراد شرکت‌کننده در آزمایش، یکی از هفت ژل کربوهیدراتی داده شد. نتیجه‌ تحقیق این بود که عسل منجر به هیپوگلیسمی نمی‌شود و تنها افزایش ملایمی در قند خون و سطح انسولین ایجاد می‌کند، افزایشی که تقریباً به اندازه‌ فرآورده‌های کربوهیدراتی تجاری و کمتر از دکستروز/گلوکز یا مالتودکسترین بود. کریدر می‌گوید عسل در واقع مخلوطی از قندهای طبیعی است و به این ترتیب برای هضم آن به زمان بیشتری نسبت به شکر معمولی نیاز داریم. او می‌گوید این تحقیق نشان می‌دهد عسل می‌تواند به عنوان «سوختی عضلانی و تدریجی برای عضلات در حال تمرین استفاده شود.»

دومین تحقیق از ۳۹ مرد و زن تشکیل شده بود که بعد از جلسه‌ تمرین بدن‌سازی‌شان، نوشیدنی‌های پروتئینی با شیرین‌کننده‌های مختلف دریافت کردند. نوشیدنی شیرین شده با عسل تنها موردی بود که توانست بیش از دو ساعت سطح قند خون را در حالت ثابتی نگاه دارد. کریدر نتیجه گرفت عسل منبع خوبی برای کربوهیدرات و سوخت‌گیری مجدد عضلات بعد از تمرین است .

از همه شگفت‌انگیزتر آزمایش سوم است. ۹ دوچرخه‌ سوار رقیب به مدت سه هفته عسل، دکستروز یا دارونمایی بدون کالری دریافت کردند و در شبیه‌ سازی ۴۰ مایلی دوچرخه‌ سواری به رکورد زدن پرداختند. دوچرخه‌ سوارانی که ترکیب عسل یا دکستروز استفاده کرده بودند قدرت و سرعت به مراتب بیشتری نسبت به دیگران داشتند.

کریدر درباره خواص عسل برای ورزشکاران می‌گوید چنین چیزی نشان‌دهنده‌ این است که «عسل می‌تواند ظرفیت ورزشکاران برای تمرینات استقامتی را افزایش دهد.»

ادعای کریدر این نیست که عسل جایگزین بهتری برای کربوهیدرات‌های دیگر است اما می‌گوید به همان اندازه خوب است و می‌تواند بسیار ارزان‌تر باشد.

او می‌گوید احتمالاً ورزشکاران به عسل بیشتری نسبت به آنچه در بسته‌بندی‌های کوچک رستوران‌ها دریافت می‌کنند نیاز دارند، تقریباً دو قاشق غذاخوری یا ۲ الی ۳ گرم عسل کافی است.

استفاده عسل برای ورزشکاران دیابتی

اما استفاده‌های احتمالی عسل برای افراد مبتلا به دیابت یا افرادی که رژیم‌های غذایی بدون گلوکز دارند نیز برای کریدر جالب است. شاخص گلوکز عسل، مقداری میانه است. کریدر با اندازه‌گیری‌های خود عدد ۴۳ را برای شاخص عسل ثبت کرد در حالی که شاخص نان سفید ۱۰۰ است.

سال گذشته تحقیق دیگری در دانشگاه ایلینوی و با بررسی آزمایشگاهی خون نمونه‌های انسانی انجام شد که نشان می‌داد عسل باعث کاهش سرعت اکسایش لیپوپروتئین‌های کم‌ تراکم می‌شود (LDL ها که به کلسترول‌های «بد» نیز معروف‌اند)، این اکسایش فرآیندی است که موجب تصلب شریان‌ها و سخت شدن دیواره‌ سرخرگ‌ ها می‌شود که می‌تواند به حمله یا ایست قلبی بیانجامد.

مصرف عسل برای ورزشکاران:

۴ ساعت قبل از تمرین: ۴ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن

۱ ساعت قبل از تمرین: ۱ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن

۱۰ دقیقه قبل از تمرین: ۰٫۵ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن

در طی تمرین:

می‌توانید هر یک ساعت ۳۰ الی ۶۰ گرم مصرف کنید

بعد از تمرین:

برای بازیابی مطلوب طی ۱۵ دقیقه با نسبت ۳ به ۱ عسل خشک‌شده و پروتئین شیر مصرف کنید. ورزشکاران باید ۱ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن‌ شان مصرف کنند. در ۴ الی ۶ ساعت بعدی این فرآیند را تکرار کنید.

بعد از فعالیت فیزیکی یا مسابقات باید کربوهیدرات‌ها را همراه با پروتئین مصرف کنید. عسل خشک‌شده همراه با پروتئین شیر تأثیر بیشتری نسبت به پروتئین و گلوکز یا مالتودکسترین دارد. ترکیب ۳ به ۱ عسل و پروتئین شیر می‌تواند مانع از سوخت پروتئین بعد از تمرین شود.

نتیجه گیری

البته که این تحقیقات ادامه دارند و می‌توانیم عسل و دیگر فرآورده‌های کندو را در نوشیدنی‌های ورزشی بیابیم. اما به عقیده‌ من مقدار عسلی که باید مصرف شود خیلی بیشتر است، اگر قرار باشد به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ۴ گرم عسل مصرف کنیم برای شخصی به وزن ۷۰ کیلوگرم وعده‌ای ۲۸۰ گرمی از عسل نیاز است. و البته که چنین مقداری زیاد است. فکر می‌کنم بهتر است عسل را با گرده گل ترکیب کنیم و از خواص هر دویشان بهره ببریم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *