فروش عسل طبیعی و محصولات ارگانیک زنبورعسل هانی لند

خصوصیات نژاد کارنیکا

خصوصیات نژاد کارنیکا
خصوصیات نژاد کارنیکا

وقتی در مورد نژاد زنبورعسل یا حیوانات دیگر صحبت می شود، در اروپا ، سریعا” سؤال می شود که منظورتان نژاد جغرافیایی یک موجود است یا نژاد ” پرورشی” آن. در رابطه با زنبور عسل می توان صریحا عنوان نمود که این دو با هم تفاوتهای بسیار زیادی دارند. به گونه ای که  نژاد جغرافیایی و طبیعی، به زنبوران بومی یک منطقه که طی میلیونها سال خود را با محیط و اقلیم آن منطقه سازگار نموده اند، نژاد جغرافیایی آن منطقه گفته می شود.این بدان معنی نمی باشد که این نژاد جغرافیایی در حالت طبیعی خود بهترین نژاد برای زنبورداری حرفه ای و صنعتی همان منطقه محسوب می شود.

موطن زنبور نژاد کارنیولان, جزیره بالکان در کناره ی دریای سیاه است ولی نژاد کارنیکا یک نژاد پرورشی است که موطن اصلی آن کشور اتریش, سویس و کوه های آلپ می باشد. نژاد جغرافیایی کارنیولان از لحاظ ظاهری بسیار شبیه به بهترین نژاد زنبور عسل پرورشی یعنی کارنیکا است, ولی از لحاظ اخلاق و رفتار و سایر ویژگی ها, دارای تفاوت های چشمگیری با هم می باشد.

نژاد کارنیکا دارای استاندارد ژنتیکی مشخص بین المللی می باشد. این نژاد بخاطر قابلیت سازگاری و انعطاف پذیری بالایی که در اقلیم های متفاوت از خود نشان داده است از ارزش خاص ژنتیکی و پرورشی برخوردار است. در حال حاضر بیشتر پرورش دهندگان صنعتی زنبور عسل در سطح جهان از این نژاد استفاده می نمایند.

یکی از مشکلات زنبور داران کشور ایران, ثابت نبودن جریان شهد مناطق در فصل تابستان می باشد که این مشکل را کارنیکا با فعالیت مضاعفی که از خود نشان می دهد به راحتی حل می نماید.

در صورت مدیریت صحیح یک زنبورستان در استانی مثل زاهدان در اردیبهشت ماه, بدون تغذیه و بدون اینکه زنبورستان به منطقه گرمسیری کوچ داشته باشد, حداقل از هر کلنی نژاد کارنیکا ۶ تا ۸ شان عسل برداشت می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *