فروش عسل طبیعی و محصولات ارگانیک زنبورعسل هانی لند

ادغام کلنی ها

ادغام کلنی ها
ادغام کلنی ها

روشهای ادغام کلنی ها:

روش اول:

در تابستان و پائیز که معمولاً شهد کافی در طبیعت یافت نمی شود و امکان غارتگری وجود دارد برای ادغام دو کلنی ضعیف و ایجاد یک کلنی قوی ، باید از بین دو کلنی ضعیف آن که قویتر است انتخاب شود سپس درب آن را برداشته شود و بالای قابهای آن یک ورقه روزنامه با چندین سوراخ به اندازه قطر یک مداد قرار داد. سپس کندوی ضعیفتر  روی کندوی قویتر یعنی بالای روزنامه گذاشته شود . به محض استقرار کندوی ضعیف روی کندو قویتر ، زنبورهای طبقه پایین و بالا به تدریج از راه سوراخ های روزنامه با جویدن سوراخ ها و گشاد کردن آنها در هم ادغام می شوند . پس از مدتی می توان روزنامه را برداشت و بدنه کندوی فوقانی را حذف نمود. در این روش ملکه جوانتر و قویتر ، ملکه ضعیفتر را می کشد و نیاز به حذف ملکه توسط زنبور دار نیست.

روش دوم :

این روش سریعتر از سایر روشها ادغام است . ملکه های دو کندوی ضعیف که قصد ادغام آنها را داریم پیدا نموده و ملکه ضعیفتر و پیر تر را از بین می بریم . سپس بهترین قابهای هر دو کندوی ضعیف را که حاوی تخم و لارو و شفیره هستند به همراه ملکه و زنبوران بالغ موجود روی آنها را در کندو مستقر می کنیم . سپس یک سفره یا ورقه نایلونی را در جلوی کندو پهن کرده و بقیه زنبورهای بالغ موجود روی قابهای باقی مانده و داخل دو کندوی ضعیف را روی ورقه نایلونی تکانیده و فوراً مقداری شربت روی آنها می پاشیم و آنها را دود داده و به داخل کندو هدایت می کتیم . با این عمل زنبورها مشغول لیسیدن یکدیگر می شوند و به سرعت همبو می شوند . در این روش سریع زنبورها بسیار کمتر از روشهای دیگر ادغام با هم نزاع می کنند و به همین دلیل تلفات زنبورها در این روش کمتر است .

روش سوم:

از دو کندوی ضعیف ، ملکه کندوی ضعیفتر را پیدا نموده و آن را از بین می بریم . سپس کندوی بی ملکه یک شبکه مانع عبور ملکه گذاشته و کندوی دیگری را روی آن مستقر می کنیم . در این روش زنبورهای دو کلنی ضعیف به تدریج همبو و ادغام می شوند. از انجائی که عمل ادغام در طول روز انجام می شود و همواره در طول  مدت ادغام بخشی از جمعیت کندوهای ادغام شونده در خارج از کندوی خود و در حال چرا هستند پس از ادغام به کندوهای خود مراجعه می کنند و چون کندوی خود را نمی یابند ناگزیر به کندوهای اطراف وارد می شوند به هر صورت داشتن یک کندوی قوق و بار آور بهتر از دو کندوی ضعیف و فاقد عملکرد مناسب می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *